Büyük Larende Dönüşümü’nde dükkan teslimi başlıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Meram Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen Büyük Larende Dönüşümü Projesi kapsamında “Larende Dükkanları Kura Çekiliş” programı gerçekleştirildi.

Tantavi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programın açılışında konuşan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, çerçevesini ‘Konya Modeli Belediyecilik’ anlayışının çizdiği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın önderliğinde şehre ve insana yapılan her yatırımın bu değere artı değer kattığını ifade etti.

Kavuş, “Bugün kuraları çekilecek dükkanlar da bunlardan birisi. Ancak ben çekilecek kuraların da yeni yapılacak iş yerlerinin de Konya’ya yeni bir yatırım kazandırmaktan daha derin anlamlar taşıdığına inanıyorum.

Hem Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi’nin hem de Darü’l-Mülk Projesi’nin bir parçası olan bu yatırım esas itibariyle öncelikle belediyelerimiz olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların, tüm hemşehrilerimizle birlikte ortaya koyduğu müthiş birlik ve beraberliğin kanıtıdır” diye konuştu.

İşlerin tamamlanmasıyla hem Konya’ya gelen ziyaretçilerin tarihi dokuyu görebildikleri, içinde ticaretin canlı olduğu hem de Konyalıların bu şehirde yaşadıklarını daha iyi anladıkları bir mekana kavuşacağını kaydeden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, şunları söyledi:

“Bu işlerde bizim için en önemlilerinden birisi de Larende Caddesi Kentsel Dönüşümüydü. Esnafımızla yüzde yüze yakın bir mutabakatla süreci elhamdülillah bugün tamamlamak üzereyiz. Dükkanlar tamamlanmak üzere. Ay sonu itibariyle sizlere yer tesliminde bulunacağız.

İçindeki eksiklikleri tamamlayarak Şubat sonu itibariyle oradaki faaliyetlerinize başlamanızı istiyoruz. Sonrasında kamulaştırma yaptığımız alanlarda yıkımı gerçekleştirerek hem Larende’deki büyük dönüşümü tamamlamayı hem de sur duvarları ile ilgili hayalimizdeki, zihnimizdeki Konya’ya kazandırmaya çalıştığımız değeri ortaya çıkarmaya gayret edeceğiz.

Mevlana Çarşı ve Altın Çarşı’da yüzde yüz mutabakatla yapmıştık. Burada da aynı mutabakatla yolumuza devam ediyoruz. Bize güvendiğiniz için size sonsuz teşekkür ediyoruz. Biz de güveninize layık olmak için çabaladık ve gördüğünüz güzel iş yerlerini sizler için hazırladık. Rabbim sizlere bol, bereketli kazançlar versin.

Konya’da Larende Caddesi’nde, insanların zihninde hem istediklerini bulabildikleri özellikle inşaat malzemelerinin olduğu bir alan oluşuyor. Buradan vatandaşlarımıza da şunu ifade etmek istiyorum: Artık aradığınızı bulacağınız yeni bir mekan oldu.”