Selçuklu Belediyesi, arıcılığı bu yıl da destekleyecek

Selçuklu Belediyesi’nin kırsal mahallelerde kalkınmanın ve hayvansal üretimin geliştirilmesi amacıyla hayata geçirdiği ve kapsamının genişletildiği yüzde 50 Hibeli Arılı Kovan Desteği’ni 2024 yılında da sürdürecek.

Bu yıl 2.’si düzenlenecek yüzde 50 hibeli arılı kovan desteği projesinden 72 çiftçi faydalanacak. Bunlar içerisinde sertifikası bulunmayan 34 çiftçiye uzaktan eğitim verilecek. Programın sonunda çiftçiler 2 gün uygulamalı eğitim alacak.

Ayrıca eğitim sonunda sertifika alan tüm çiftçilere arıcılık ekipmanları (maske, eldiven, el demiri ve körük) ücretsiz olarak verilecek. Konu ile ilgili olarak Selçuklu Belediyesi Nikah Salonu’nda uzaktan eğitim bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Selçuklu Belediyesi ve Selçuklu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü paydaşlığında düzenlenen Arıcılık Kursu Uzaktan Eğitim bilgilendirme toplantısı için bir araya geldiklerini ifade eden Selçuklu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Tahir Külahcı,”3 Ocak’ta başlayan başvurular 19 Şubat’a kadar devam edecek.

Arıcılık kayıt sistemine kayıtlı ve en az 30 kovanı olan arıcılarımız bu destekleme programına başvuru yapabilecekler. Destekleme kapsamında 30 arısı mevcut olan arıcımız arı kovan sayısını 500’e kadar çıkartabiliyor.

Bunun yanı sıra karavan, çadır, arıcılık alet ve ekipman desteği de alabiliyor.İnternet üzerinden yapılacak başvurular hakkında ayrıntılı bilgi hem kurumumuzdan hem de birlik odalarımızdan alınabilir.” dedi.